Tank Terminal


Türk Kimya Sanayisindeki artan iş hacmi ve talepleri doğrultusunda, terminal kapasitesi artırılarak değişik ürün gruplarında sertifikalı depolama tanklarıyla 3. şahıslara depolama hizmeti verilmektedir  

 Sıvı Tank Terminali ; her nevi sıvı kimyasal depolaması, gemi tahliye ve yüklemesi, kara tankerlerine dolum ve tahliye hizmetlerini kapsamaktadır. Terminalimiz Körfez Petrokimya Gümrük Müdürlüğüne bağlı A tipi genel antrepo niteliğinde olup , Bureau Veritas tarafından API 650 standardlarına göre sertifikalandırılmış 380m3, 650m3, 1500m3, 1900 m3, 2105m3, 3150m3, 3850m3  ve 4180m3 kapasiteli 45 adet tank bulunmakta olup toplam kapasitemiz 126,000m3 tür. 

 Tanklarımız Carbon Steel malzemeden imal edilmiş olup değişik kapasitelerde ısıtmalı, izoleli, yüzer tavanlı , Epoxy Coating  tanklarımızda mevcuttur. Tüm tanklarımızın dolum tahliye devreleri ayrı olup kara tankeri dolumları kantar üzerinde otomatik yapıldıgından müşterilemizden gelen miktarsal talepler hatasız net olarak yapılabilmektedir. Ayrıca tüm tanklarımızdan gerektiğinde gemi yüklemesi yapılabilmektedir. Tankalrımızn tamamı NFPA standardlarına yangın söndürme sistemleri ile, tanklarımızda emisyonun engellenmesi için ürün cinsine göre yüzer tavan, filtre ve scrubber sistemleri ile donatımış olup ayrıca kapalı sistem tanker dolum operasyonları da yapılabilmektedir. 

 İskele operasyonlarında 9 farklı ürünün aynı anda gemi yükleme/boşaltması yapılabilmektedir. İskele boru hatlarımız 6" ve 8" Carbon Steel ve Stainless Steel malzemeden olup ürün cinsine göre Isıtmalı/İzoleli hatlarda bulunmaktadır. Tüm boru hatlarımız operasyon sonrası PIG ile süpürülmekte olup bu şekilde hatlarda ürün kayıpları ve ürün değişikliğinde kontaminasyon olasılığı önlenmiştir. 

 Terminalimiz CDI tarafından denetlenip sertifikalandırılmış olup , tüm ekipmanlarımız uluslararsı satandardlara uygun olarak seçilmekte gelişen teknolojilere göre yeni yatırımlar yapılmaktarır. Operasyon personelimiz alanında deneyimli kişilerden seçilip değişen teknoloji ve şartlar çerçevesinde sürekli eğitim verilerek gelişimleri sağlanmaktadır. 

 Limaş´ ta yükleme boşaltma işlemleri ve tüm operasyonlar Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri dahil olmak üzere 24 saat esasına göre yapılmaktadır. Limaş limanına yanaşan ve kalkan gemilere Dekaş-Medmarine şirketleri tarafından pilotaj ve römorkaj hizmeti verilmektedir. Gemi boyları uygun olduğu takdirde, aynı anda 3 gemiye yükleme, boşaltma hizmeti verilmektedir. Mevcut atık alma tesisleri sayesinde gemilere verilen atık alma hizmetleri İzmit Çevre ve İzmit Gümrük birimleriyle koordineli olarak yürütülmektedir.